2013-2014 Committees

Due to the amount of work that goes into governing a university campus, the senate is divided up into committees. This enables the senate members to be as productive as possible. Please note that the number in parentheses indicates in which year of his or her service the member is currently serving.

Academic Advising Committee (2 year-school/dept. elected)

  1. Business - Kathy Ernstberger (2)
  2. Education - Terri Beard (2)
  3. Natural Science - Chris Kimmer, Chair (2)
  4. Social Science - Melissa Fry (2)
  5. Undergraduate Field Placement Coord. Ed. -
  6. Ex-Officio Director of Academic Advising & Dean of General Studies - Annette Wyandotte
  7. Ex-Officio - Assoc. Director of Academic Advising - Rebecca Turner
  8. Ex-Officio Recruitment & Retention Chair - Chris Cox
  9. Ex-Officio FYS Director - Donna Dahlgren
  10. Student -

Academic Assessment (3 year-school/dept. elected)

  1. Arts & Letters - Leigh Viner (1)
  2. Business -
  3. Education - Tymika Wesley (1)
  4. Library - Maria Accardi, Chair (1)
  5. Natural Sciences - Peter Galvin (3)
  6. Nursing - Janice McMahan (2)
  7. Social Sciences - Yu Shen (1)
  8. Ex-Officio - VC Academic Affairs - Uric Dufrene
  9. Ex-Officio - Dir Institutional Research - Tanalee Wasson, Director of Inst. Research
  10. Student -

Academic Policies (2 year-school/dept. elected)

  1. Arts & Letters - Anne Allen, Chair (1)
  2. Business - Brian Atwater (2)
  3. Education - Barbara Thompson Book (1)
  4. Library - Gabrielle Carr (1)
  5. Natural Sciences - John Doyle (1)
  6. Nursing - Jane Hollowell (1)
  7. Social Sciences - Jean Abshire (1)
  8. Ex-Officio - VC Academic Affairs - Uric Dufrene
  9. Ex-Officio - Assoc. Director of Academic Advising - Rebecca Turner
  10. Student -
  11. Student -

Arts & Sciences Coordinating (APC members)

  1. Arts & Letters - Anne Allen (1)
  2. Natural Sciences - John Doyle (1)
  3. Social Sciences - Jean Abshire (1)

Budgetary Affairs (3 year-school/dept. elected)

  1. Arts & Letters - Virginia Anderson (3)
  2. Business - Jeff Byrne (3)
  3. Education - Walter Ryan (1)
  4. Library - Kate Banet Moore (3)
  5. Natural Sciences - David Taylor, Chair (3)
  6. Nursing - Tonya Broughton (2)
  7. Social Sciences - Cliff Staten (2)
  8. Adjunct -
  9. Ex-Officio - VC Admin Affairs - Dana Wavle

Conduct Committee (2-Year Senate elected)

Members:

  1. Gabrielle Carr (1)
  2. Kyle Forinash (1)
  3. Mindy Badia (1)
  4. Pam Connerly (2)
  5. Lisa Carter-Harris (2)

Alternates:

  1. Bryan Hall (2)
  2. Anne Allen (1)
  3. John Doyle (1)
  4. Jean Abshire (2)
  5. Ron Allman (1)

Executive Council (Senate elected)

  1. James Barry, President of Faculty Senate
  2. Virginia Anderson
  3. Cliff Staten

Faculty Affairs (2 year-school/dept. elected)

  1. Arts & Letters - Diane Reid (2)
  2. Business - Yan He (1)
  3. Education - Melissa Sutherland (2)
  4. Library - Jackie Johnson (1)
  5. Natural Sciences - Ron Finkbine, Chair (1)
  6. Nursing - Mimi McKay (1)
  7. Social Sciences -
  8. Part-Time Faculty -
  9. Ex-Officio - UFC Fringe Benefits Committee - Glenn Mason

Faculty Board of Review (Senate elected yearly)

Members:

  1. Donna Bowles
  2. Sara Hare
  3. Jim Hesselman
  4. Gretchen Kirchner
  5. Alan Wong

Alternates:

  1. Angela Salas
  2. Gary Pinkson
  3. Johnny Alse
  4. Herb Caldwell
  5. Brian Atwater

FACULTY SENATE PARLIAMENTARIAN (Senate elected)

  1. Cliff Staten

General Education (2 year-school/dept. elected)

  1. Arts & Letters - Jim Hesselman (2)
  2. Business - Michael Harris (1)
  3. Education - Neil Brewer (1)
  4. Library - Jackie Johnson (2)
  5. Natural Sciences - Victor Waingeh, Chair (1)
  6. Nursing - Janice McMahan (2)
  7. Social Sciences - Sara Walsh (2)
  8. Ex-Officio - VC Academic Affairs - Uric Dufrene
  9. Ex-Officio - Assoc. VCAA and Dean of General Studies - Annette Wyandotte
  10. Student -

General Studies (2 year-Senate elected, Chair 3-year)

  1. Faculty - Chris Kimmer, Chair (1)
  2. Faculty - James Kauffman (1)
  3. Faculty - Ann Jones (2)
  4. Faculty - Greg Kordsmeier (1)
  5. Faculty - Clint Franklin (2)
  6. Ex-Officio - Mgr. Continuing Studies - Saundra Gordon
  7. Ex-Officio - Co-Coordinator of Writing Program - Virginia Anderson

Honors Council (Members 2 years) (Chair is the director)

  1. Arts & Letters - Rebecca Carlton (1)
  2. Business - Kathy Ernstberger (1)
  3. Education - Sheryl Burns (2)
  4. Library - Gabrielle Carr (2)
  5. Natural Sciences - Suranga Hettiarachchi (1)
  6. Nursing - Pam White (1)
  7. Social Sciences - Stephanie Albertson (1)
  8. Ex-Officio- Dean/Research - Diane Wille
  9. Director of Honors Program - Angela Salas, Chair
  10. Student -

Improvement of Learning (2 year-school/dept. elected)

  1. Arts & Letters - Jeremy Wells (1)
  2. Business - Yan He (1)
  3. Education - Lisa Hoffman (2)
  4. Library - Kate Moore (2)
  5. Natural Sciences - Jan Fleischer, Chair (1)
  6. Nursing - Donna Bowles (1)
  7. Social Sciences - Bernie Carducci (2)
  8. Ex-Officio Assoc VC Academic Affairs - Annette Wyandotte
  9. Ex-Officio FACET co-liaisons - Anne Allen & Jamie Kauffman
  10. Ex-Officio Director of ILTE - Joe Hollingsworth
  11. Student -

Improvement of Writing (2 year-school/dept. elected)

  1. Arts & Letters - Rebecca Carlton, Chair (2)
  2. Business - Lisa Russell (1)
  3. Education - Mary Bradley (2)
  4. Natural Sciences - David Treves (1)
  5. Nursing - Luz Huntington-Moskos (2)
  6. Social Sciences - Adam Maksl (1)
  7. Ex-Officio Co-Coordinator of Writing Program - Tom O’Neal
  8. Ex-Officio Director of the Writing Center - Leigh Ann Meyer
  9. Ex-Officio Librarian, Instruction Librarian - Maria Accardi

Information Technology (2 year-school/dept. elected)

  1. Arts & Letters - Herb Caldwell (1)
  2. Business - Ranida Harris, Chair (1)
  3. Education - Virginia Fraser (2)
  4. Library - Melanie Hughes (1)
  5. Natural Sciences - Delaine Cochran (1)
  6. Nursing - Kathleen Free (1)
  7. Social Sciences - Bernie Carducci (1)
  8. Ex-Officio-Chief Information Officer - Tom Sawyer

International Programs (2 year-school/dept. elected)

  1. Arts & Letters - Bill Sweigart (2)
  2. Business - Casey Musgrove (1)
  3. Education - Shifa Podikunju-Hussain (1)
  4. Library - Kate Moore, Chair (2)
  5. Natural Sciences - Clint Franklin (2)
  6. Nursing - Luz Moskos (1)
  7. Social Sciences - Jean Abshire (2)
  8. Academic Advising Center - Valerie Scott
  9. Ex-Officio Dir. of International Programs - Lucinda Woodward
  10. Ex-Officio Diversity Coordinator for Academic Affairs - Diane Reid

Library (3 year-school/dept. elected)

  1. Arts & Letters - Amy Zink (2)
  2. Business - Linda Christiansen (3)
  3. Education - Ann Jones (2)
  4. Natural Sciences - Rose Riehm (2)
  5. Nursing - Jane Hollowell (2)
  6. Social Sciences - Greg Phipps, Chair (3)
  7. Ex-Officio Director of Library Services - Marty Rosen
  8. Student -
  9. Student -

Nominating Committee (Senate elected)

  1. James Barry, President of Faculty Senate
  2. Brian Atwater
  3. Pat Daly

Research & Grants (2 year-school/dept. elected)

  1. Arts & Letters - Michael Hutchins (1)
  2. Business - Alysa Lambert, Chair (2)
  3. Education - Shifa Podikunju-Hussain (2)
  4. Library - Jackie Johnson (1)
  5. Natural Sciences - Gretchen Kirchner (2)
  6. Nursing - Laura McIlvoy (2)
  7. Social Sciences - Sara Hare (1)
  8. Ex-Officio-Dean for Research - Diane Wille

Alternates to Research & Grants

  1. Arts & Letters - Granville King (1)
  2. Business - Doug Barney (2)
  3. Education - Kevin Bailey (2)
  4. Library - Melanie Hughes (1)
  5. Natural Sciences - Pam Connerly (2)
  6. Nursing - Judy Myers (2)
  7. Social Sciences - Stephanie Albertson (1)

Student Recruitment & Retention (3 year-school/dept. elected)

  1. Arts & Letters - Donna Stallard (2)
  2. Business - Chris Cox, Chair (2)
  3. Education - Gary Pinkston (1)
  4. Library - Maria Accardi (2)
  5. Natural Science - Cynthia Light (1)
  6. Nursing - Sarah Gierke (2)
  7. Social Science - Ben Asare (2)
  8. Ex-Officio Director of Admissions - Jason Meriwether
  9. Ex-Officio Assoc. VC Student Affairs - Anne Skuce
  10. Ex-Officio Registrar - Patrick Fawcett
  11. Ex-Officio Director of Academic Advising and Dean for General Studies - Annette Wyandotte
  12. Student -
  13. Student -

University Faculty Council Representative (Senate elected)

  1. Doug Darnowski

Women and Gender Studies Advisory (2 year–Senate elected)

  1. Faculty - Rhonda Wrzenski, Chair (1)
  2. Faculty - Leigh Viner (1)
  3. Faculty - Sara Hare (2)
  4. Faculty - Meghan Kahn (1)
  5. Professional Staff - Greg Roberts (2)
  6. Ex-Officio Coord. of Women/Gender Studies - Kelly Ryan
  7. Ex-Officio Diversity Coordinator for Faculty Affairs - Diane Reid

[- Back to Top -]

Contact Us

Contact Us

 

address card

Dr. James Barry
President of Faculty Senate
KV 200J
Phone: (812) 941-2225
jjbarry@ius.edu

Peter Riefstahl
Secretary
Faculty Senate Office, LF 161-E
Phone: (812) 941-2436
priefsta@ius.edu

Office Hours
Monday - Friday
9:00 a.m. - 12:00 p.m.

Calendar of Events

Calendar of Events

 

Next Faculty Senate Meeting:

Date: April 10
Time: 2:45 p.m. (Old Senate)
Time: 4:00 p.m. (New Senate)
Location: UC 127
Agenda deadline: March 27

Upcoming Faculty Senate Meetings:

Date: April 24
Time: 2:45 p.m. (Old Senate)
Time: 4:00 p.m. (New Senate)
Location: UC 127
Agenda deadline: April 10